PROVOZ POZASTAVEN. NELZE OBJEDNÁVAT..

Objednej si novinky a
ZÍSKEJ OKAMŽITOU SLEVU 5% !!

Kategorie

Magazín

Informace

Syndrom náhlého úmrtí:
Jak chránit vašeho kojence ?

SIDS: Nepředvídatelná smrtka, která si náhodně vybírá své oběti. V největším ohrožení jsou chlapečci mezi 2. až 4. měsícem života. Rizikem je předčasný porod a nízká porodní váha. K náhlým úmrtím kojenců dochází nejčastěji v zimě. Ročně zhasne kahánek 25 jinak zdravým miminkům.

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS) je neočekávaná smrt dítěte mladšího jednoho roku, k níž došlo zřejmě při spánku, a jejíž příčina je záhadou i po důkladném vyšetření. Právě proto rodiče sžírají výčitky, že zanedbali péči o dítě, a je to tedy jejich vina. Řada z nich skončí v rukou psychologů.

Ačkoli neznáme příčiny, máme alespoň částečnou prevenci. Většinu z těchto preventivních opatření může – ruku na srdce – dodržovat každá z vás.

Jeden z nejrizikovějších faktorů u SIDS je nevhodná poloha miminka při spánku. Polohu na bříšku opěvuje řada odborníků. Podporuje motoriku, vývoj svalů na ramenou a na krku, napomáhá miminku naučit se sedět, usnadňuje klidný spánek apod. Studie však odhalily, že kojenci ukládané ke spánku na záda mají až o 50 % menší výskyt SIDS. Také poloha na boku je nevhodná, ačkoli ne tak nebezpečná jako poloha na břiše. Volíme tedy mezi tím, zda ohrozíme motorický vývoj dítěte polohou na zádíčkách, nebo ho budeme dál ukládat na bříško a zvýšíme riziko SIDS? Nebojte, odborníci naštěstí zjistili, že poloha na bříšku je bezpečná v době, kdy je miminko vzhůru (například si hraje) nebo se už umí samo otáčet. Pokud ho necháme na bříšku pouze když je bdělé, podpoříme jeho zdravý vývoj, aniž bychom se museli bát SIDS.

Kouření škodí nejen vám, ale i vašemu miminku. Cigarety si odříkejte jak po porodu, tak v těhotenství. Tabáku by se měla vyhnout celá rodina, aby se miminko nestalo pasivním kuřákem. Cigaretovým kouřem „vábíte” k vašemu děťátku SIDS. To samé platí o alkoholu, drogách a dalších návykových látkách.

Co je však jedna z nejúčinnějších zbraní proti SIDS? Léky? Kdepak – je to dudlík! Není očarovaný; vědci vypracovali řadu teorií, jak tento kus plastu může zahnat SIDS. Ta nejznámější tvrdí, že cumlající kojenec má vhodně rozprostřený jazyk, a díky tomu nedochází k ucpání dýchacích cest. A pokud se přeci tak stane, šidítko mu pomůže dýchat ústy. To ale rozhodně neznamená, že máte dítěti rvát dudlík do pusy násilím. Ani se mu ho nesnažte při spánku opětovně vkládat do úst. Dudlík udržujte v čistotě a pravidelně ho měňte. Nepotírejte ho žádnými sladidly, ledaže chcete s miminkem běhat maraton od zubaře k zubaři. Šidítko není dekorace na náhrdelník: Neupevňujte ho ke kojenci - šňůrkou ani řetízkem.

Spousta maminek se dudlíku děsí. Prý může narušit vývoj čelisti a zubů, kazit techniku kojení nebo zadělat prckovi na vady řeči. Žádná studie však tato rizika neprokázala. Pokud mimčo chumlá dudlík až od doby, kdy se naučilo kojit (zhruba od 1 měsíce) a vzdá se ho do prvního roku života, můžete mít klidné srdce. Jen ať mimčo vesele cumlá. Nevědomky se tak chrání před SIDS.

 

Kojte své mimi, dokud můžete. Kojené dítě je podle studií až o 73 % lépe chráněné před SIDS. Kojení mu zajišťuje větší imunitu a zlepšuje probouzecí reakce, což snižuje riziko náhlého úmrtí.

Ukládání kojence ke spánku na pevný a rovný povrch je další významné opatření proti SIDS. Ideální je dětská postýlka či kočárek, které splňují současné bezpečnostní normy. Miminko by nikdy nemělo složit hlavu na židli, houpačce, ve vodní posteli, dětském lehátku ani v autosedačce. Sedadlem smrti pro kojence je však pohovka, z níž může spolehlivě spadnout nebo se na ní udusit. Pokud přistihnete vašeho ospalce, jak na ní spokojeně tluče špačky, přesuňte ho do své postýlky.

Abyste účinné předešla SIDS, ani dětská postýlka nemůže zůstat beze změny. Vyházejte z ní všechny měkké předměty: Plyšáčky, volné prádlo, šňůry, deky, prebytečné nadýchané polštáře,… zkrátka vše, čím se miminko může uškrtit či udusit.

Postýlku umístěte do místnosti, kde je přiměřená teplota: Ne jako ve sklepě, nebo ve skleníku. Neoblékejte dítě jako na Saharu, aby se nepřehřálo. Vhodné je vzdušné oblečení - v létě lehké pyžamko, na zimu bavlněné. A za žádnou cenu mu nepřikrývejte hlavičku, peřinka by měla sahat maximálně do poloviny hrudníku. Aby se miminko během spánku nesesunulo, maminkám se osvědčuje místo přikrývky využít zavinovačku nebo spací pytel pro kojence.

Kam přesně umístit postýlku, je trochu magie. Výzkumy dokázaly, že děti, které sdílí ložnici s rodiči, jsou lépe chráněni před SIDS. To však zdaleka neznamená, že se maličké bude tulit s vámi v posteli. Ačkoli děti spinkající s maminkou čelí snadněji úzkostem a stresu, k náhlému úmrtí jsou naopak náchylnější. Matrace bývá měkčí, postel příliš vyhřátá, mimi se častěji převalí na bříško. Není divu, že spánek ve sdílené posteli zvyšuje riziko SIDS až o 50 %. Navíc z roztomilého mimča se stane nezbedný školáček, který se k emigraci z vaší peřinky nemusí mít. Jak tedy zajistit dítěti blízkost matky a zároveň účinně předcházet SIDS? Je to snadné! Umístěte postýlku či kočárek na dosah vaší ruky. Tím bude mimčo ve větší psychické pohodě, aniž byste zvýšila riziko náhlého úmrtí vašeho pokladu.

Ačkoli někteří rodiče by se pro své mimi rozkrájeli, není v jejich silách držet nad ním 24 hodin ochranná křídla. Ideálně byste měla kojence během spaní několikrát zkontrolovat, jestli například neleží tvářičkou dolů. Takto se z vás ale brzy může stát unavená „chodící mrtvola“. Práci vám usnadní elektronický monitor dechu. Sice syndromu náhlého úmrtí nezabrání, upozorní vás však na případné nebezpečí, a díky tomu máte větší šanci včas zasáhnout a děťátko zachránit.

Veškerá vaše snaha chránit miminko před SIDS jde do hnoje, pokud prevenci dodržujete jen vy. Poučte o ní všechny osoby, které se o váš pokládek starají.

 

Existuje mnoho způsobů, jak zamezit SIDS. Dodržujte tato preventivní opatření a staňte se jednou z matek, která uvidí SIDS maximálně na televizní obrazovce.