PROVOZ POZASTAVEN. NELZE OBJEDNÁVAT..

Objednej si novinky a
ZÍSKEJ OKAMŽITOU SLEVU 5% !!

Kategorie

Magazín

Informace

Správné kojení našich dětiček

kojeniJedním z nejkrásnějších a emočně velice silných pocitů, je první přisání Vašeho právě narozeného miminka k prsu. Snad ve všech porodnicích je novorozenec přikládán k prsu ihned po narození. Spousta maminek považuje tento okamžik za první nejkrásněji strávenou společnou chvíli. Možná si myslíte, že kojení je jednou z věcí, kterou žena bez problémů zvládne, ale opak je pravdou.Existují maminky, které své miminko sotva přiloží, tak saje.Většina má však se zvládnutí techniky kojení problémy a v začátcích potřebuje odbornou pomoc zdravotních sestřiček. Nebojte se sestřičky oslovit, jsou tu pro Vás od toho, aby Vám s miminkem pomohly a poradily.

Pokud jste právě po porodu a Vaše dítko nechce pít, nemusíte to lámat přes koleno. Dítě je po porodu unavené a může mít spolykanou plodovou vodu a někdy trvá i den, než pocítí hlad a má potřebu jíst. Pokud Vaše prso odmítá i druhý den, je na čase začít to řešit.

Je všeobecně známé, že mateřské mléko je pro kojence tou nejlepší potravou. Obsahuje všechny potřebné látky a živiny, bez kterých by Vaše dítě správně neprospívalo. Nevyhýbejte se proto kojení cíleně. Pro některé maminky je kojení nepříjemné a dokonce i bolestivé, proto další pokusy o kojení vzdávají. Správné přiložení by nemělo nikdy bolet. Pokud Vás kojení bolí, neprovádíte tuto techniku zcela správně. Zkuste změnit polohu a dítko jinak natočit. Mažte si pravidelně bradavky krémem či mastí k tomu určenou a dopřejte si obklady při pocitu pnutí v prsou. Vše chce jen čas a trpělivost, proto to při prvních nezdarech nevzdávejte a zkoušejte znovu a znovu. Vždyť Vaše miminko se také učí a potřebuje čas na to, aby bylo schopné správně se přisát. Pokud se Vám ani nadále nedaří Vaše miminko nakojit nebo nemáte mlíčko, nezoufejte. Dnešní trh nabízí spoustu umělých mlék, která jsou pro Vaše děťátko tím nejlepším, co jim místo mateřského mléka můžete nabídnout.

Většina novopečených maminek zkouší kojit nejprve vleže. Po porodu jsou ženy slabé a udržet miminko třeba 20 minut v jedné poloze je pro ně náročné. Navíc pokud mají poporodní poranění, např. epiziotomii (nástřih hráze) či stehy po šití způsobeném natržením, je sezení velice bolestivé a tudíž kojení v této poloze vyloučené. Některé maminky se dokonce nechtějí ani naučit kojit vsedě, jelikož jim poloha vleže vyhovuje. Existuje několik poloh, jak vleže správně miminko nakojit. Nejznámější a také nejvíce používaná je poloha kdy dítě i maminka leží na boku a miminku je nabízeno spodní prso. Matka musí být prohnutá v zádech (musí mít vystrčený zadek), aby se dítě mohlo dobře zapřít o její břicho. Dítě k sobě musí matka pevně tisknout. I když je tato metoda nejčastější a je učena ve většině porodnic, je jak pro dítě, tak pro matku nepohodlná. Miminko se brzy unaví a maminka mívá věčně poškozené bradavky. Ve stejné poloze se dá kojit i z horního prsu, což je pohodlné především maminkám s většími prsy. Pro ženy po císařském řezu je jednou z nejvhodnějších poloh taková, kdy sama leží na zádech a dítě má položené bříškem na svém břiše. Tato poloha je vhodná i pro nedonošené děti, jelikož těsný kontakt podporuje miminko aktivně uchopit prs.

Pokud patříte mezi ženy s vpáčenými bradavkami a miminko tak nemá šanci Váš prs správně uchopit, nezoufejte. V některých nemocnicích Vám budou zapůjčeny tzv. kojící kloboučky, které si při odchodu domů můžete odkoupit buď přímo v porodnici, nebo si je zakoupit v lékárně. Pro maminky se vpáčenými bradavkami je to většinou jediný způsob, jak mohou svému dítku dopřát mateřské mléko. Používání kloboučků pak dozajista oceníte i při kojení dětiček, kterým již rostou zoubky. Jakmile Vaše dítě začne jednou sát, máte z pravidla vyhráno. S technikou kojení už by neměly nastat žádné velké problémy.