PROVOZ POZASTAVEN. NELZE OBJEDNÁVAT..

Objednej si novinky a
ZÍSKEJ OKAMŽITOU SLEVU 5% !!

Kategorie

Magazín

Informace

Nakupujeme výbavičku pro miminko: Dudlík

Miminka ani jejich ospalé matky si nedovedou představit život bez dudlíku. Abyste se ale pořádně vyspala, musíte děťátku pořídit skutečně dobré šidítko. Poradíme vám, jak na to.

Proč je dudlík důležitý? Každá matka by vám odpověděla stejně. Jako jedna z mála věcí dovede mimčo účinně uklidnit a uspat, a vám zdvojnásobit čas strávený v posteli. Když dítě spinká s dudlíkem a je něčím vyrušeno, začne jen tichounce dumlat.

Díky šidítku nebudete muset v noci tak často dítě kojit. V mnoha případech totiž mimču nejde o mléko, nýbrž potřebuje pouze uspokojit sací reflex.

Dudlík je lépe odnaučitelný než palec, který navíc deformuje chrup miminka. Mimo to dítě přestane mít potřebu cumlat jiné, zcela nevhodné předměty.

O dudlících panují pověry, že mohou zdeformovat patro a zoubky miminka. Většina odborníků, včetně pediatrů, s tím ale nesouhlasí. Abyste minimalizovala rizika, musíte vědět, jaký cumlík vybrat.

Dožadujte se informací o výrobci, způsobu použití, údržby a uchovávání. Na cumlátku nešetřete – vybírejte pouze z kvalitních obchodů či e-shopů. Doporučujeme nakupovat ve specializovaných prodejnách pro nejmenší či v lékárnách.

Nejdůležitějším parametrem šidítka je velikost. Protože nesprávná zvyšuje riziko deformace zoubků dítěte, pečlivý výběr nepodceňujte. Existuje široká škála velikostí, která je odstupňovaná po šesti měsících (např. pro 6 – 12 měsíců). Vyrábí se i speciální modely pro předčasně narozené děti a miminka s nízkou porodní váhou. Pokud narazíte na tzv. univerzální velikost, dudlík raději nepořizujte.

Dále by vás měla zajímat délka. Také ta může při milném uvážení zadělat dítěti na zdravotní komplikace. Příliš dlouhý dudlík může vyvolat zvracení, krátký zase škodit dásním.

U materiálu vybíráte mezi silikonem a přírodním latexem. Na silikonu se mnoha maminkám líbí jeho průhlednost. Počítejte ale s tím, že za krásu si připlatíte. Je o něco méně trvanlivý než kaučuk. Avšak vzhledem k tomu, že dudlík by se měl minimálně každé dva měsíce vyměňovat, na tom příliš nesejde. Šidítka vyrobená z latexu jsou měkčí a odolnější proti oděru či prokousnutí. Mohou ale dítěti způsobovat alergické reakce. Kaučuk na první pohled poznáte podle žlutohnědé barvy.

Na trhu se objevují klasické fyziologické dudlíky, anatomicky tvarované a ortodontické. Klasické může miminko cumlat jakkoli. Jsou navrženy tak, aby co nejméně namáhali měkké patro. Anatomické musíme naopak dítěti do pusinky umístit vždy jen jedním směrem. Ortodontické mají údajně napolohovat jazyk při sání tak, aby se předešlo vzniku ortodontických vad. Účinek ale nebyl zatím dostatečně prokázán.

Musíme umět zvolit i správný kotouč. Existují varianty s vykrojením na nos, nebo s oboustranným vykrojením (tvar „osmičky“). Ty mají výhodu libovolného umístění do pusinky dítěte. U kulatých kotoučů musíte dbát na to, aby děťátku netlačili na nos.

Vždy vybírejte kotouče opatřené ventilačními otvory. V případě vsání dudlíku umožní miminku stále dýchat. Navíc předchází vzniku různých ekzémů.

Tento průvodce vám měl pomoci udělat si lepší představu o „ideálním“ dudlíku. Pamatujte ale, že cumlat ho bude vaše mimčo. Proto výběr nechte na něm - zkoušejte různé materiály a tvary. Vždy ale dbejte na kvalitu a bezpečnost šidítka, kterou si dítě samo nedovede ohlídat.

 

K dudlíku doporučujeme dokoupit:

Muchláček s poutem na připevnění dudlíku. Mějte dudlík vždy po ruce a řekněte sbohem ztraceným šidítkům.

Klip či řetízek na dudlík může vypadat fantasticky, a navíc zabrání upadnutí cumlátka.

Pouzdro na dudlík se hodí jako módní doplněk pro schraňování čistých šidítek.

 

Tip na závěr:

Vybrat dudlík, který bude vašemu miminku vyhovovat, je někdy skutečný boj. Proto až si nějaký oblíbí, doporučujeme co nejdříve pořídit ještě jeden do zásoby. Nechcete přeci zažít, že dítě ztratí své milované cumlátko.