PROVOZ POZASTAVEN. NELZE OBJEDNÁVAT..

Objednej si novinky a
ZÍSKEJ OKAMŽITOU SLEVU 5% !!

Kategorie

Magazín

Informace

Odsávačka mateřského mléka – druhy

odsávačka mlékaDnešní trh je doslova přesycen odsávačkami mateřského mléka. Mnoho výrobců zjistilo, že je to zboží, které se prodává a prodávat bude. Stále více žen má totiž s kojením problémy a rádo sáhne po takovém pomocníkovi.Odsávaček je mnoho druhů. Od obyčejných balónkových, přes pístové až po složitější elektronické. Liší se vzhledem, cenou ale třeba i vybavením, které k nim „v základu“ výrobce poskytuje. Potom záleží už jen na spotřebiteli, jaké má nároky a možnosti a na co vlastně odsávačku potřebuje. Jasné je, že na odsávání mateřského mléka.

 

Jde o to, zda je potřeba vysoce kvalitní přístroj pro rozjetí laktace nebo zda stačí podpůrný balónek pro odstříkání mléka nadbytečného. Zkrátka podle potřeby a momentální situace. Pro snazší orientaci si rozdělme odsávačky podle druhů. To je nejpřehlednější a nejasnější kriterium. Ceny se potom odvíjejí od kvality zpracování a záleží i na použité technologii a výbavě, která u odsávačky je.

 

Základní rozdělení:

1) manuální – poháněcí silou je ruka. Mohlo by se tedy říct, že jsou poměrně šetrné. Nicméně jsou méně komfortní a pohodlné, než ty elektrické. Zaleží také ale na konkrétním druhu. Nicméně jasně vedou cenou. Ta je poměrně nízká a tak si ji může dovolit prakticky kdokoliv. Skvěle se hodí hlavně v případech, kdy má kojící žena v prsu zánět (mastitidu). Zde je nutné nenechat prso zatvrdnout a k tomu se manuální odsávačka skvěle hodí. Navíc tím, že si žena sama řídí intenzitu a rozsah odsátí, zabrání nežádoucí a zbytečné bolesti. Mastitida sama o sobě hodně bolí a odsávačka je velkým pomocníkem při jejím překonání.

2) elektronické, elektrické – napájené bateriemi nebo klasicky ze sítě. U většiny modelů jsou kombinované obě varianty. Lze si tedy odsávačku brát i na cesty, kde není přístup k 220V. Elektrické odsávačky mateřského mléka jsou praktické, pohodlné, vysoce efektivní... A dražší. Ale za nadstandard se vyplatí si malinko připlatit. Obzvlášť pokud jde o problémy s rozběhnutím laktace. To jsou elektrické odsávačky velmi efektivní. Hodí se ale i na „sběr“ nadbytečné mateřiny.

Manuální odsávačky:

1) Balónková – je více druhů. Ty nejobyčejnější lze koupit za pár korun, ty dražší i okolo 500,- ty jsou většinou ze silikonu a tak se s nimi velmi dobře pracuje. Balónkové odsávačky vyrábí několik firem. Rozdíly v cenách a kvalitě nejsou nika vysoké. Liší se však například příslušenství, které si spolu s odsávačkou odnesete. V některých případech jde pouze o přístroj se základní zachytávací lahvičkou. Jindy je součástí balení i náhradní silikonový nástavec, více velikostí lahviček nebo třeba nádobka na zmrazení mateřiny. A jak se s balónkovou odsávačkou pracuje? Jednoduše. Zkrátka přiložíte silikonový klobouček k prsu a mačkáte balónek. A zbytek už za vás udělá důmyslný systém. A čím se vyznačuje tento druh odsávaček? Trvanlivostí, jednoduchostí a velkou sací silou.

2) Pístová – opět najdeme na trhu rozličné možnosti. Je možné koupit tuto odsávačku za 150,- ale také za 800,- Záleží na materiálu (latex, silikon, umělá hmota, sklo...), výrobci, výbavě. Vybere si méně i více náročný spotřebitel. Celkově je pístová prsní odsávačka jednoduchá na použití i údržbu. Pracuje na principu prostého stlačení pístu. U dražších modelů lze nastavit několik intenzit odsávání.

Jak komu vyhovuje či jak je potřeba. Odsátí je bezpečné, pohodlné a šetrné. Po použití jde lehce rozložit a vysterilizovat (vyvařit). 3) Páková – asi v současné době nejpoužívanější a nejoblíbenější. Dobře se s nimi pracuje, jsou pohodlné, šetrné, bezpečné. Někteří výrobci dělají dvoufázové – prso se nejdřív stimuluje a pak teprve proběhne odsátí. Celý proces je tak ještě šetrnější a efektivnější. Celkově ale platí, že kvalita těchto prsních odsávaček je vysoká. Jsou používány odolné a nezávadné materiály, které lze snadno udržovat a čistit. Cenově se liší hlavně díky výbavě a faktu, zda jsou dvoufázové či nikoliv. Rozmezí je od cca 700,- do 1500,- K odsávačce můžete získat kelímky do lednice či mrazáku, lahvičky i se savičkou, náhradní silikonové kloboučky... A opět jsme u toho, co komu vyhovuje a co upřednostňuje. Výběr je veliký.

Elektrické odsávačky:

Tady to bude jednodušší. Elektrické odsávačky také můžeme dostat od mnoha výrobců. Stejně jako u těch manuálních se mohou lišit vybavením, tím zda jsou dvoufázové či nikoliv a hlavně i cenou. Ta se zde pohybuje trochu výše. Ty levnější seženeme okolo 2000,- a cena se může u špičkových modelů vyšplhat i na 5000,- a více. U těchto odsávaček už najdeme pohodlný a praktický stojan s redukcí výkonu a vakuometrem pro kontrolu intenzity sání. Tyhle typy jsou hodně používány hodně přímo v porodnicích. Jejich efektivita je vysoká, použití velmi pohodlné a údržba snadná. To platí celkově pro všechny elektrické prsní odsávačky. Závěrem Co dodat? Snad jen to, že ze široké nabídky prsních odsávaček si vybere asi každá maminka. Jde jen o to, zamyslet se, k čemu bude odsávačka mateřského mléka vlastně sloužit. Zda k rozběhnutí laktace, k zvýšení produkce mléka, jako prevence zánětu popřípadě pomoc při již probíhající mastitidě nebo zda pomocí odsávačky budeme odsávat přebytečnou mateřinu na uskladnění. Podle toho potom vybíráme vhodný typ odsávačky. A samozřejmě i podle našich nároků a finančních možností. Každopádně odsávačka je výborný a praktický pomocník, který v minulosti zachraňoval životy nedonošeňátkům a nyní usnadňuje život všem maminkám, které mají problémy při kojení.