PROVOZ POZASTAVEN. NELZE OBJEDNÁVAT..

Objednej si novinky a
ZÍSKEJ OKAMŽITOU SLEVU 5% !!

Kategorie

Magazín

Informace

On-line platby

Platby přes Internet, platby pomocí internetového bankovnictví, takzvané on-line platby jsou již rozšířenou možností finančního vyrovnání za objednané zboží či poskytnuté služby. Jedná se o jednoduchou a bezpečnou platební úhradu. Ano, on-line platby jsou opravdu bezpečné a není potřeba se jich zbytečně obávat. Samozřejmostí ale musí být dodržování základních bezpečnostních pravidel. A právě s těmito pravidly nás seznámí následující text.

On-line platby můžeme provádět jak prostřednictvím počítače, tak tabletu či chytrého telefonu (tzv. smartphonu), samozřejmostí však musí být připojení k Internetu. On-line platby mají oproti hotovostní platbě spoustu výhod a to například:

  • platíme z pohodlí domova
  • na účet se můžeme přihlásit kdykoliv a kdekoliv 24 hodin denně a 7 dní v týdnu
  • platba z jednoho účtu na druhý v rámci stejné banky je převedena ihned (bez zbytečných prodlev)
  • platba z jednoho účtu na druhý v rámci jiných bank je převedena většinou do druhého dne (bez zbytečných prodlev)
  • bankovní služby jsou cenově výhodnější, například nemusíme platit poplatek za práci úředníka na přepážce, jelikož ji děláme vlastně sami (vyplňujeme příkaz k odchodu platby)

Aby nám používání internetového bankovnictví přinášelo jen samé výhody, musíme dodržovat základní pravidla bezpečnosti a dbát zvýšené opatrnosti.

Pravidla bezpečných on-line plateb:

  • 1) Ujistěte se, že webová stránka, na které platbu provádíte, je zabezpečena takzvaným protokolem SSL. Pozná se to tak, že se nahoře vlevo v adresovém řádku před webovou adresou ukáže zelený zámeček. Jedná se o zašifrované webové stránky pro bezpečnou komunikaci webových stránek na internetu.

  • 2) Všechny internetové stránky, na kterých lze zadávat on-line platby bezpečně, by již měly mít v adresovém řádku označení https (ne jen http). Příklad takové adresy: https://www.vseprodetatko.cz . Jedná se o stránky zašifrované, kde prolomit bezpečností opatření je složitější než u stránek s http.

  • 3) Účinným bezpečnostním prvkem v internetovém bankovnictví je potvrzování platebních transakcí jednorázovým heslem/kódem. To funguje tak, že v bance při zakládání platebního účtu (a internetového bankovnictví) uvedeme naše telefonní číslo a poté nám při každé on-line platbě přijde potvrzující SMS zpráva. Pro dokončení platby nám v SMS přijde číselný šestimístný kód, který dokud neopíšeme do počítače, tak se transakce neuskuteční.

  • 4) Pokud při přístupu na stránku, kde se zadávají údaje o platební kartě, najednou prohlížeč ohlásí problém s „neplatným certifikátem“, pak platbu raději odložte a situaci konzultujte nejlépe telefonicky s provozovatelem e-shopu či služby.

  • 5) Pozor si dejte na podezřelé e-maily vyzývající k zadání Vašich přístupových údajů nebo čísel platební karty. Také nikde neuvádějte svůj PIN.


Další užitečné tipy pro bezpečné on-line platby:

  • Obecně lze doporučit pravidlo – nakupovat pouze u ověřených obchodníků. Znamená to, že je bezpečnější nakupovat na stránkách prodejce, jehož název nám „něco“ říká. Název známe z reklamy, už jsme v tomto obchodě nakoupili, někdo nám ho doporučil anebo si pročteme jednotlivé komentáře a recenze od ostatních nakupujících.

  • U obchodníků, kteří používají při platbě tzv. systém 3D-Secure (potvrzení platby pomocí ověřeného kódu, který přijde formou SMS – viz výše) jsou údaje o platební kartě v bezpečí. Obchodník je totiž zapojený do systému, ve kterém se vůbec nedozví citlivé údaje z karty. Placení je přesměrováno na banku a prodejce dostane pouze informaci, že platba byla v pořádku provedena. Toto nejvyšší zabezpečení nemusí být dostupná pro všechny typy platby a karty.



Platba kartou on-line

V současné době se stále častěji místo bankovního převodu z konkrétního bankovního účtu na druhý používá přímá platba kartou – platba kartou on-line. Když tuto službu vybraný obchodník podporuje, jedná se o pohodlnější a rychlejší uhrazení zboží či služby než právě převodem. Zaplacená částka je na druhý účet připsána vlastně ihned. Samozřejmě v našem počítači není žádný platební terminál a tak kartu nikam do počítače nevkládáme. Pro provedení platby on-line musíme z karty opsat potřebné údaje, o které budeme požádáni po objednání zboží či služeb. POZOR, nikdo po nás nemůže požadovat PIN kód! V tomto případě raději platbu neprovádějte.

On-line platba kartou tedy funguje tak, že po objednání zboží:

  • 1) zvolíme možnost: platba kartou,
  • 2) zaškrtneme typ karty: VISA nebo MasterCard (jedná se o označení naší karty, které najdeme viditelně umístěné na přední straně),
  • 3) do příslušného, označeného řádku, uvedeme celé číslo karty. Jedná se o šestnáctimístné číslo na přední straně platební karty, kterým kartu identifikujeme,
  • 4) do dalšího řádku uvedeme platnost karty, tzv. valid thru umístěné také na přední straně, ve formátu měsíc/rok např. 09/19, tím potvrzujeme platnost naší platební karty,
  • 5) do posledního řádku většinou označeného jako CVV kód, uvedeme třímístný kód karty (nejedná se o PIN), který nalezneme na druhé straně karty u podpisového vzoru,
  • 6) dokončujeme platbu kliknutím na konkrétní tlačítko – dokončit/odeslat platbu. Pokud je náš poskytovatel bankovních služeb zabezpečen 3D-Secure (viz výše), budeme pro dokončení platby vyzvání k zadání ověřovacího šestimístného číselného kódu, který nám bude doručen formou SMS do našeho telefonu.



Pro platby kartou je třeba mít aktivní možnost plateb po internetu. Tuto aktivaci může provést u své banky. Některé banky již aktivují možnost těchto plateb při vydání karty. Při aktivaci plateb po internetu nebo převzetí karty si zároveň můžete zvolit finanční limit pro internetové transakce. V případě, že klient chce uskutečnit platbu ve vyšší částce, než v jaké má stanoveny standardní limity, můžete si limity zvýšit pouze dočasně. Některé banky nabízejí např. službu odemykání/zamykání karty - služba umožňuje dočasné nastavení limitu pro konkrétní nákup požadavku klienta na časové rozmezí od 1 hodiny až po 23 hodin nebo 1 až 5 dní. Po této lhůtě se limit automaticky vrátí na předchozí úroveň.

Pro ještě větší ochranu vaší karty je vhodné si sjednat i pojištění. Některá pojištění se vztahují nejen na kartu samotnou, ale také na hotovost, mobilní telefon, jízdenku MHD. Kompenzaci získáte v případě, že věci byly odcizeny spolu s kartou.

V našem obchůdku vše pro děťátko můžete využít například následující bezpečné platební metody


GoPay – Platba kartou, Platba24, MojePlatba, eKonto, mPeníze, MONETA, ČSOB, Fio Banka, Equa Bank, superCASH, Sberbank, QR platba