PROVOZ POZASTAVEN. NELZE OBJEDNÁVAT..

Objednej si novinky a
ZÍSKEJ OKAMŽITOU SLEVU 5% !!

Kategorie

Magazín

Informace

Průvodce umělou výživou pro miminko

Rozhodla jste se krmit vaše mimčo umělou výživou? Nebo vám zkrátka kojení nejde? Čím dál více maminek dnes sahá po umělé stravě. Aby vaše nejmenší prospívalo, musíte ji umět správně připravit. Na co si dát pozor?

Jelikož organismus kojence není stavěný pro mléka savců, vyrábějí se speciální mléka, která se snaží složením napodobit mateřské mléko. Je zásadní se zorientovat v jejich typech. Rozlišujeme počáteční, pokračovací a batolecí, označené čísly 1, 2, 3.

Počáteční mléka jsou vhodná od narození do 4 – 6 měsíců. Všechna mají stejné základní složení – podobné množství tuků a bílkovin; cukry, především laktózu a přesně udané množství vitamínů, minerálů a stopových prvků. Navíc jsou obohacena o prebiotika, a tím působí proti zácpě a podporují imunitu vašeho dítěte. Jde například o mléka Nutrilon 1 Pronutra, HiPP 1 BIO Combiotik, Hami 1 či Sunar Complex 1. U počátečních mlék je obzvláště důležité setrvat u zvolené značky.

Pokračovací mléka lze podávat od 6. měsíce, obvykle spolu se zahájením příkrmů. Ta kromě laktózy obsahují často i sacharózu, která dodává sladkou chuť.

Kolem prvního roku jsou vhodnou volbou batolecí mléka, která mají složení upravené pro tento věk. Jsou k dostání v různých příchutích – například banánová či vanilková.

Pokud je vaše mimčo velmi hladové, sáhněte po produktech s označením Forte, Extra, Hajaja, Good Night nebo Good sleep. Protože zasytí, jsou vhodnou prevencí vzniku dětské obezity v dalších letech.

Dobrou alternativou jsou mléka sójová, zejména při nesnášenlivosti laktózy či alergii na bílkovinu kravského mléka. Mohou zajímat také rodiče preferující vegetariánský či veganský způsob života.

Na trhu najdete i speciální mléka, která doporučujeme pouze po konzultaci s lékařem. Například pro předčasně narozená miminka; pro ta, která trpí nesnášenlivostí laktózy (např. Nutrilon Low Lactose); či antirefluxní pro ublinkávají (např. HiPP BIO Anti-Reflux).

Dále musíte vybrat vhodnou savičku. Pokud má příliš velkou dírku, dítě spolyká množství vzduchu, což vede k bolestem bříška, nadýmání, a rizika zvracení. Stejná nebezpečí nastanou, vypije-li zbylou mléčnou pěnu. Na druhou stranu zahuštěná mléka potřebují spíše jednu větší dírku, než více malých, jinak může dojít k ucpání.

Po nákupu všech pomůcek zbývá umělou výživu vhodně připravit:

  1. Dodržujte hygienu - před přípravou si řádně umyjte ruce. Mimo to používejte výhradně odměrku z krabice se zakoupeným produktem. Dbejte, aby před nasypáním prášku byla čistá a suchá.
  2. Užívejte vhodnou vodu, rozhodně ne vícekrát převařenou, odstátou, ani s bublinkami. Informace o tom, zda můžete vaši vodu použít k přípravě kojenecké stravy, obdržíte na hygienické stanici.
  3. Vodu převařte pouze krátce na bod varu a nechte vychladnout na teplotu, která vám po kápnutí na ruku bude příjemná. Rozhodně z lahve nepijte!
  4. Při sypání do odměrky hlídejte správný poměr s vodou. Příliš koncentrované mléko mimču nezažene pocit žízně. Kromě toho mu může poškodit ledviny, způsobit zácpu, bolesti bříška, a navíc tloustne.
  5. Směs pořádně protřepejte, až vznikne tekutina bez žmolků a hrudek. Při krmení přitulte vaše miminko k tělu a láhev držte pevně, aby s ní necukalo. Kojenec spotřebuje asi 100 ml mléka na 1 kg své váhy za 24 hodin. Každé miminko je ale jedinečné – nenuťte ho pít podle tabulek.
  6. Mléko, které dítě do hodiny nevypije, vylijte. Je totiž kontaminované slinami.
  7. Předem ohřáté mléko musí dítě vypít okamžitě, jelikož se v něm rychle množí bakterie. Ohřívejte ve vodní lázni či elektrickém ohřívači, ne v mikrovlnce.
  8. Mléko skladujte v chladničce maximálně 1 den.
  9. Nezapomeňte na správnou údržbu. Lahve i savičky po použití vyvařte a měňte pravidelně každé 2 měsíce.

 

Umělá výživa není zase taková alchymie. Pokud se budete řídit těmito zásadami, vaše miminko bude bezpečně prospívat.