PROVOZ POZASTAVEN. NELZE OBJEDNÁVAT..

Objednej si novinky a
ZÍSKEJ OKAMŽITOU SLEVU 5% !!

Kategorie

Magazín

Informace

Jak zvládnout opruzeniny u miminka ?

Která maminka se s nimi nesetkala? Staráte se o pokožku vašeho pokladu nejlépe, jak dovedete, ale přesto se objeví. Nezoufejte, léčba opruzenin není žádná věda. Zkuste pár našich rad a uvidíte, jak se zarudnutí zlepší. Zatočte s opruzeninami jednou provždy!

Opruzeniny trápí každé druhé miminko. Nejčastěji vznikají za prosluněných letních dnů. Teplo a vlhko v plenkové oblasti tvoří úrodnou půdu, aby se kůže zapařila - a nepříjemné zarudnutí je na světě!. Postižené místo dítě pálí, a svou nespokojenost dává najevo neklidem a pláčem. Opruzeniny mnohým maminkám zacuchají nervy, jelikož jejich drobeček začne z zčistajasna odmítat jídlo a špatně spát.

Na rozvoji nepříjemného zánětu kůže se podílí mikroorganismy, které štěpí močovinu z exkretů, a ta v kontaktu kůži intenzivně dráždí. Proto jsou opruzeniny nejčastější v plenkové oblasti – to platí dvojnásob při průjmových onemocněních. Mohou ale vzniknout všude tam, kde jsou záhyby kůže. Tato místa neposkytují dostatečný přístup vzduchu, což podporuje hromadění potu, mazu a podobně. Proto je důležité vybírat pro děťátko vhodné oblečení, které v záhybech moc neškrtí. Ze stejného důvodu nepodceňujte ani správnou velikost plenky. Příliš malá dře pokožku miminka, z čehož se pak tvoří opruzenina. Pozor na pleny bělené chlorem, které mohou velmi dráždit dětský zadeček. Pokud se opruzeniny objeví z ničeho nic, zavzpomínejte, zda jste nepřešla na jinou značku plenek, u látkových plen pak zda jste nepoužila jiný prostředek na praní. Velkou neplechu může natropit i chemie v přebalovacích pomůckách.

Nejlepší obranou proti opruzeninám je prevence. Při výběru kalhotek hlídejte, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Umělá vlákna jsou nevhodná a způsobují zapaření dětské pokožky. Dejte přednost přírodním materiálům.

Miminko často přebalujte, aby jeho kůže byla stále suchá a čistá. Ideálně 7x denně a jednou v noci, u novorozence doporučujeme měnit plenky ještě častěji. Vždy po výměně opláchněte kůži děťátka vlažnou vodou a otřete ji neparfemovaným vlhčeným ubrouskem. Pokud máte děvčátko, dbejte na to, abyste zadeček utírali ve směru od genitálu – jinak by se pochva mohla zanést infekcí. U chlapců nezapomeňte na kůží pod penisem a šourkem, kde je pokožka velmi citlivá a náchylná k opruzeninám.

Poté, co omyjete a osušíte zadeček dítěte, naneste kvalitní krém proti opruzeninám. Slouží jednak jako účinná prevence a jednak jako hojící prostředek na již vzniklou opruzeninu. Na trhu je jich mnoho druhů, a může chvíli trvat, než najdete ten, který vašemu miminku pomáhá. Někdy jsou i kvalitní krémy bez parfemace a barviv neúčinné.

Než dítěti opět nandáte plenku, dejte si na čas. V případě opruzenin je velmi prospěšné zajistit dostatečný přístup vzduchu ke kůži. Miminko proto nechávejte co nejdéle rozbalené.

Když se přes veškerou snahu opruzeniny objeví, můžete kromě mastiček vyzkoušet i řepíkový odvar, kterým zadeček omýváte. Z dostupných bylinných prostředků je vaším pomocníkem i sléz. Odborníci doporučují také balit dítě do plen bez igelitu a s vysokým podílem biobavlny – alespoň po dobu nejhorších potíží.

Na podrážděnou a vlhkou kůži neaplikujte příliš hutné masti, které brání volnému přístupu vzduchu. Nahraďte je třeba jemnou řepíkovou mastičkou či různými krémy. Stejně nevhodné jsou také dříve hojně používané pudry a zásypy. Na pokožce totiž vytvářejí hrudky, které ji mohou dřít, a navíc právě ony mají v oblibě bakterie vyvolávající později kožní záněty.

Jestliže potíže stále přetrvají, doporučujeme konzultaci s pediatrem. Nemusí totiž vždy jít o pouhé opruzeniny, ale o plíseň typu Candita, neboli moučivku. Miluje vlhko, teplo, či narušený povrch. Prospívá jí také narušená obranyschopnost organismu. Plíseň se může šířit až na podbřišek a tělíčko, u chlapečků často zasahuje i předkožku a penis. Objevují se na pokožce dítěte puchýřky, pupínky, nebo dokonce mokvá? Jedná se o další příznaky kvasinkové infekce. Vašemu mimču způsobuje bolesti, nechutenství a další nepříjemnosti. Není ale potřeba panikařit, lze jí snadno léčit. Běžně se předepisují antimykotické masti a krémy, nebo získáte doporučení na vyšetření ze stěru. Někdy postačí výtěry genciánovou violetí.

Opruzeniny dokážou vaše mimčo pořádně pozlobit, jejich léčba je naštěstí velmi snadná. Navíc, pokud budete dbát preventivních opatření, můžete se jí zcela vyhnout.