PROVOZ POZASTAVEN. NELZE OBJEDNÁVAT..

Objednej si novinky a
ZÍSKEJ OKAMŽITOU SLEVU 5% !!

Kategorie

Magazín

Informace

Jak naučit dítě jíst maso ?

Maso je bohatým zdrojem železa a bílkovin. Obsahuje navíc spoustu vitamínů a minerálů. Čím dál více dětí ho ale začíná odmítat. Pokud náhlé nechutenství postihlo i vaše maličké, zkuste některé z našich fíglů.

Nedostatek bílkovin na svém dítěti snadno zpozorujete. Je často nemocné, pomaleji roste a chybí mu energie, takže může působit jako „oživlá mrtvola“. Navíc se mu špatně hojí i drobné ranky.

Malé množství železa v organismu může vést k problémům s dýcháním či bolestem hlavy. Dítěti chybí elán a je ze všeho vyčerpané.

Naučit dítě masožravosti má proto svůj význam. Nejdříve se ale musíme rozhodnout pro správný přístup. Pokud ho mermomocí budete nutit každý den spořádat obrovské porce masa, nemůžete čekat, že mu někdy přijde na chuť. Naopak u něj může vzniknout až doživotní blok.

Jídlo by mělo být pro vašeho potomka zábavou a příjemným rodinným rituálem, ne trestem. Respektujte jeho vybíravost a maso nenuťte. Pravidelně mu ho ale nabízejte a buďte ve svém snažení trpělivá a vytrvalá. Radujte se z každého úspěchu. Může vás sice štvát, že vaše dítě sní mnohem méně masa než sousedky „otesánek“, ale nedejte to před ním najevo. Měla byste přijmout, že je mnohem důležitější, zda prospívá adekvátně svému věku. Věřte svému zraku, zkušenostem a zdravému úsudku. Navíc ani tabulky nevyžadují jíst obří porce masa. Malému batoleti stačí 40 gramů denně. Předškolák by měl za den zkonzumovat alespoň 60 gramů. Pamatujte však, že čísla jsou pouze orientační. Pro vaše dítě může být ideální i menší dávka nebo frekvence (např. jen 3x do týdne).

Zamyslete se, proč maso vašemu děťátku nechutná a odmítá ho. Jaký druh nakupujete? Málokteré batole ocení tlusté hovězí či tučnou kýtu. Naopak libové králičí, krůtí nebo drůbeží bez kůže u něj může mít mnohem lepší odezvu. Pokud jste ve shonu, sáhněte po rybách, u kterých netrvá tak dlouho příprava. Větším dětem můžete podávat i mleté – například kuličky v rajské mají obzvlášť rády. Vyhněte se ale konzervám a uzeninám (párky, klobásy,…). A zapomeňte na mikrovlnku – v ní propečené maso neuděláte.

Často také pomůže maso zamaskovat, třeba jako karbanátky. Kousky lze „propašovat“ i do těstovin, dušené zeleniny, nákypů či omáček. Upusťte uzdu fantazie, ale stále pamatujte na zdraví dítěte. Skrýt maso pod tunou koření není dobré pro dětský žaludek, a navíc si budulínci na silnou chuť rády zvykají. Smažení, mezi námi tak oblíbené, zase přivodí malému organismu průjem.

Některé děti si na maso velmi pomalu zvykají. Než se situace zlepší, potřebné živiny jim dodávejte formou masových vývarů. Hledejte i alternativní zdroje výživy. Bílkoviny zaručeně dodají vejce, ryby a mléčné výrobky. Železo se zase hojně vyskytuje v luštěninách (fazole, čočka,…), celozrnném pečivu, ovoci (kiwi, rybíz,…) a zelenině (paprika, květák, kedlubna, fenykl, zelí,…). Není tedy důvod panikařit. O tom, čím nahradit maso v dětském jídelníčku, se více dočtete zde: https://vseprodetatko.cz/info/65-je-vegetarianstvi-vhodne-pro-male-deti.html

Zavádění masových pokrmů do jídelníčku dítěte může být problematické. Důležité je zachovat si chladnou hlavu a zvolit asertivní přístup. Ne každému dítěti vyhovují dlouhá vlákna a suchá chuť masa. Proto se hodí ho různě krájet, upravovat a skrývat. Váš nejedlík to ocení a snadněji se stane masožravcem. A pokud vše selže, vždy můžete sáhnout po alternativních rostlinných zdrojích.