PROVOZ POZASTAVEN. NELZE OBJEDNÁVAT..

Objednej si novinky a
ZÍSKEJ OKAMŽITOU SLEVU 5% !!

Kategorie

Magazín

Informace

Jak se nezbláznit s dítětem v autě ?

 Od pláče, neustálých otázek „proč” a nahlas puštěných sluchátka, až po nenadálé kojení za volantem. Ať už vozíte batole nebo školáka, jistě víte, jaká je to noční můra. Přinášíme vám několik tipů, jak znuděné dítě zabavit a zpříjemnit vám cestu o 150 %.

V šestinedělí se raději cestování úplně vyhněte, později je naopak vhodné pro posílení imunity dítěte. První cesty s kojencem budou nejspíš pohádka: často celou cestu prospí. Větší děti, bohužel, už vyžadují více zábavy a pohybu

Základem pohodové cesty je správná velikost autosedačky. Dítě pojede ve směru jízdy a nuda nebude mít v autě místo. Pokud vlastníte vůz s prosklenou střechou, bod pro vás. Dobrý výhled může zabavit i větší dítě. Jen dávejte pozor, aby mu slunce nesvítilo přímo do očí nebo nepražilo na hlavu. Vyplatí se proto „vytunit“ váš vůz clony na okno. Nenadálé vykouknutí sluníčka přímo do oček miminka je důvodem k pláči. Clony s obrázky navíc mohou skvěle zabavit.

Pokud máte v autě dusno jako Sahaře, či naopak „malou Sibiř“, nemůžete se divit pláči. Miminka mají zdaleka méně vyvinutou termoregulaci než my dospělí. Proto pohotovostní deka nebo přenastavení klimatizace je na místě. Jen pozor, aby mimčo neofouklo.

Ke klidu a spokojenosti dítěti hodně přidá pohodlné oblečení. To se netýká jen čepičky na zimu, ale všech oděvů v každém ročním období. Obzvlášť vhodné je savé a prodyšné oblečení z bavlny. Ujistěte se také, že je bez pásku a gum v pase. Tím můžete předejít i tzv. kinetóze neboli vyvrženému obsahu žaludku na klíně dítěte.

Mnoho nervů si také ušetříte tím, že nastavíte zpětné zrcátko tak, aby bylo v záběru i vaše nejmenší. Ideální ale je, pokud sedí vedle vás ve „vajíčku“. Pokud mu třeba čepička sklouzne do očí, jediným šikovným chmatem mu ji narovnáte.

Při delších cestách dělejte pravidelné pauzy, nejlépe po dvou hodinách. V klidu nakojíte a přebalíte, a miminko se trochu protáhne. Starším dětem zastavujte u benzínových pump, kde je dětské hřiště. Děti se vyblbnou tam a už ne u vás v autě. Tato čtvrthodinka, při které si můžete vypít kávu, udělá ratolestem z cesty dobrodružství a zažene tu prokletou otázku „kdy už tam budeme“.

Pokud můžete, plánujte cesty na dobu, kdy má váš poklad obvykle půlnoc. Nakrmte ho, oblékněte mu pyžamko, vykonejte vaše predspánkové rituály a potichu vyrazte na cestu.

 

Ne každé dítě ale usne a ne každá cesta probíhá v noci. Pozorovat strop auta nebo modrou oblohu brzy omrzí. Těm nejmenším proto pusťte dětské písničky z CD či flash disku. Akční maminky si mohou za jízdy s dítětem zazpívat či opakovat básničku. Tím, že mimčo pocítí vaši blízkost je větší šance, že se uklidní. Také mohou přijít vhod stolečky, které se připevní k autosedačce, nebo se vyklápějí ze zadní části předních sedadel. Dítko je může použít k improvizovanému „plyšákovému divadlu“, nebo si čmárat na papír. Vyhněte se špičatým pastelkám, dítě se musí spokojit s voskovkami. Malování připadá v úvahu samozřejmě jen u dětí, které opustila chuť prozkoumávat všechny předměty v puse. Některým darebákům zase stačí k radosti do stolečku třískat. To většina maminek neocení jako ideální ozvučení automobilu, proto je vhodné obklopit vašeho neposedu tzv. bezpečnými hračkami: bez ostrých hran gumiček, šňůrek a dlouhých provázků, nerozbitnými, a které nejdou spolknout. Hračky důkladně připevněte k autosedačce. Pokud totiž za jízdy některá spadne, pláč dítěte nezastaví ani nejlepší písnička. Nová hračka zabaví mimčo déle než známá, protože ji může zkoumat. A nezapomeňte jich vzít pořádnou zásobu – dítě jedna hračka zabaví nejvíce na deset minut.

 

Většímu dítěti můžete přidělit “důležitou misi” spočítat, kolik zvířátek nebo modrých aut za cestu vidělo. Tím si zároveň skvěle procvičí matematiku. Pokud potřebujete zapracovat spíše na komunikaci, je na místě slovní fotbal. Nebo není od věci pustit mluvenou pohádku. O to větší zábavou je přenosný přehrávač DVD. Některé vozy vyšších tříd ho nabízejí zabudovaný v hlavových opěrkách a dodávají i bezdrátová sluchátka. U nich vždy zkontrolujte hlasitost, abyste ochránili sluch vašeho potomka. Nejste-li příznivci „digitálních dětí“, zkuste předškoláka zabavit oblíbenou hračkou či obrázkovou knížkou, která by ale neměla mít ostré rohy.

Školáčci ještě nepohrdnou komiksem či pohádkou, které si sami dokážou přečíst. Musíte ale tuhle variantu předem vyzkoušet. Čtení za jízdy totiž některým lidem způsobuje nevolnost.

Vaším náctiletým pořiďte kvalitní sluchátka - pokud tedy nechcete poslouchat kromě vašeho playlistu i hip hop ze zadních sedadel. Někteří výrobci aut je nabízejí jako příplatkové příslušenství. Pokud nemáte v peněžence zrovna miliony, zkuste nejprve povolit teenagerům při jízdě všechny “kouzelné krabičky” – mobily, tablety atd. Třeba se zabaví jinak než stovkou decibelů.

Připadá vám nyní dítě v autě jako horor? Máme pro vás útěchu: Mnoho rodičů před vámi to už přežila, a pokud budete k potřebám dítěte přistupovat citlivě a s porozuměním, z miminka se může stát pohodový cestovatel, kterého budete ráda brát s sebou.

https://vseprodetatko.cz/675-autosedacky