PROVOZ POZASTAVEN. NELZE OBJEDNÁVAT..

Objednej si novinky a
ZÍSKEJ OKAMŽITOU SLEVU 5% !!

Kategorie

Magazín

Informace

Proč a jak nosit dítě ?

Nošení se stalo moderním trendem. Proč tolik matek zanechalo kočárky doma a vyráží s dítětem na procházku v šátcích? A je nošení vhodné i pro vaše dítě?

Nošení dětí se na první pohled může zdát pracné, složité a nevkusné. Proč se namáhat s vázáním kusu látky, když mohu během sekundy vyjet s nablýskaným kočárkem? Ve společnosti dodnes koluje řada mýtů, které mnoho matek spolehlivě od šátkování odradí. Hovoří o trvalém zakřivení páteře dítěte či dokonce jeho udušení. Na světě přitom neexistuje jediný takový doložený případ. Ostatní varují před přílišnou fixací na matku – podle nich si nošením vychováte nesamostatné a rozmazlené dítě. Pravdou je, že do dvou let je naopak těsný kontakt s matkou pro děťátko prospěšný. A ačkoli to může znít jako paradox, pomáhá mu se v dalších letech osamostatnit.

Některé nosičky si stěžují na bolesti zad. Na vině jsou nejčastěji povolené zádové a břišní svaly (tzv. střed těla). Na váhu nosítek si lze brzy zvyknout, obzvlášť u malých miminek. Pokud navíc začnete krátkými procházkami, rozhodně vám problémy se zády nehrozí. Šátek naopak podporuje správné držení těla.

Nosítka vynikají snadnou manipulací. S miminkem můžete cestovat přeplněným MHD a dostat se do míst, kde jsou kočárky zakázané. S dítětem se věnujete svým koníčkům, berete ho na výlety a můžete s ním třeba i vystoupat na rozhlednu. Máte přitom neustálý přehled, jak je spokojené a zda je s ním vše v pořádku.

V bezpečnosti při pádech matky si šátek vede lépe než kočárek. Nosička přirozeně spadne na zadek nebo dá ruce před sebe. Dítěti hrozí mnohem vážnější úrazy, když je rodič stržen vahou kočárku.

Největší klady ale nošení přináší miminku. Stočená poloha je hlavně pro novorozence důležitá, z fyziologických i psychologických důvodů. Napomáhá mu zpevňovat zádové svaly a šíji. Sám si připadá jako v děloze, což mu dává pocit bezpečí. Otřesy při chůzi se přenáší na tělo matky, a dítě proto zažívá větší komfort než v kočárku.

Nošením můžete také efektivně podpořit sociální vývoj dítěte. Nechte ho, ať se dívá, jak připravujete oběd, hladíte vašeho mazlíčka nebo si povídáte s manželem. Zapojíte ho tak do rodinného života. Zatímco jindy by polehávalo v postýlce, pozorování světa mu zlepší orientaci, adaptaci na cizí prostředí i inteligenci. Výzkum Dr. Urse Hunzikera navíc dokazuje, že miminka nošená ve vzpřímené poloze méně pláčou a jsou spokojenější než „povaleči“ v kočárcích.

Roční období není pro nosičku omezením. V parném vedru se dítě ochlazuje o její tělo a přehřátí zabrání i letní, řídčeji tkané šátky. Během zimy se o matku naopak zahřeje, a navíc vdechuje předehřátý vzduch. Díky tomu můžete s miminkem na procházku, i když teplota klesne hluboko pod nulu.

Pro handicapované děti (např. s lehkou mozkovou disfunkcí) je nošení nenásilnou formou rehabilitace a stálá stimulace jim velmi prospívá. Své specifické výhody přináší i miminkům předčasně narozeným, nebo s neurotickými, ortopedickými či trávícími poruchami.

Nošení podporuje fyzický, motorický, poznávací i citový vývoj vašeho dítěte. To ale neznamená, že ho musíte mermomocí cpát do šátku. Pokud se vaše mimčo lépe cítí v kočárku, měla byste mu vyjít vstříc.

Chcete-li začít s šátkováním, musíte dokonale zvládat uvazování. Existuje mnoho druhů úvazů, každý má svá pro a proti a hodí se pro jiné situace. Je na vás rozpoznat, který je pro vaše mimčo vhodný. Stejně jako vázání kravaty, chce to cvik a trpělivost. Pamatujte, že nervózní matka stresuje i své mimi.

Vždy je lepší vázat pevněji než volněji. Otřesy při chůzi se přenesou na vaše tělo a nezasáhnou miminko. Pevné vázání vám navíc poskytne volnost rukou a snadnější pohyb. Na druhou stranu musíte počítat s pocením. Zejména v parných letních dnech vám doporučujeme obléknout si funkční prádlo.

Při umísťování miminka do šátku dbejte na to, aby jeho kolena byla výš než kyčle (tzv. poloha do písmene M). Vždy ho také polohujte směrem k sobě. Nebude vystaveno tolika neznámým podnětům a pocítí větší bezpečí. Miminko do 14 měsíců zajistěte v šátku tak, aby mělo zakulacená zádíčka.

 

Nošení nemá skoro žádná věková omezení. Novorozence můžete šátkovat už v porodnici. Nezapomínejte mu ale také umožnit dostatek volného pohybu a času na hraní. Jak se bude jeho motorika zlepšovat, samo přestane nosítka chtít. Jestli ne, můžete s nošením pokračovat až do konce batolecího období či hmotnosti 15 kg.