PROVOZ POZASTAVEN. NELZE OBJEDNÁVAT..

Objednej si novinky a
ZÍSKEJ OKAMŽITOU SLEVU 5% !!

Kategorie

Magazín

Informace

Péče o pupík novorozence

dite briskoPo narození miminka, kterému již přestala tepat pupeční šňůra, dochází k jejímu podvázání a přestřižení. V každé nemocnici se podvazuje pupeční šňůru jiným způsobem.Někde se tak děje pomocí chirurgické nitě, jinde pomocí speciální svorky. O vzniklý pahýl je nutné se pořádně starat a to nejen v porodnici, ale po celou dobu, než samovolně odpadne. K tomu nejčastěji dochází po 6-10 dnech od porodu, ale pokud pahýl zasychá, není třeba panikařit, když ho po deseti dnech Vaše dítě stále má.

 

Nejdůležitější je, aby byl pupík udržován stále v čistotě a v suchu. Při koupání se může stát, ale nemělo by to být pravidlem, že do pupku steče pár kapek vody. Je nutné ho řádně, ale opatrně vysušit. Jedenkrát denně, většinou právě po koupeli, by měl být pupík ošetřen lihem, případně překryt vatovými čtverečky. Toto ošetření by se nemělo podceňovat, jelikož pupíkem se může do celého těla dostat infekce. Dokud dítěti pupeční pahýl neodpadne, je vhodné používat plenky, které jsou právě pro toto období určené. Pleny mají v horní části výkroj, aby pupík nebyl překrytý a nedošlo tak k odtržení pahýlu.

Pokud by pupeční pahýl začal krvácet, je nutné okamžitě navštívit lékaře. Po odstranění pahýlu se může objevit menší množství krve, rozumí se tím pár kapek, ale nesmí dojít k většímu výskytu krve. Dále se musí hlídat případné mokvání pupku. Pokud dojde k výskytu výtoku či k hnisání, pravděpodobně se jedná o probíhající infekci. Opět je na místě okamžitě kontaktovat lékaře. O počínající infekci může svědčit i zčervenání kůže kolem pupíku dítěte. Nejen zarudnutí, ale také citlivost na dotek, ba dokonce pláč dítěte při jakémkoliv kontaktu s pupíkem znamená, že něco není v pořádku. Po odpadnutí pupečního pahýlu je důležité i nadále pečovat o čistotu pupku. Každý den se musí čistit vatovými tyčinkami, aby nedošlo k infekci a aby byla zaschlá krev a ostatní nečistoty odstraněny.