PROVOZ POZASTAVEN. NELZE OBJEDNÁVAT..

Objednej si novinky a
ZÍSKEJ OKAMŽITOU SLEVU 5% !!

Kategorie

Magazín

Informace

Jak sestavit zdravý jídelníček pro batole

Správný jídelníček je pro vaše miminko stejně důležitý jako bunda v zimě. Pro svůj zdravý růst, rozvoj psychických i fyzických funkcí a silnou imunitu potřebuje pestrou a vyváženou stravu. Jak při sestavování ideálního jídelníčku postupovat?

Vymýšlet jídelníček pro batole je obtížnější než v případě kojence. Protože tráví již mnoho času ve školce, můžete ovlivnit jen přibližně 40 % jeho jídelníčku. Je proto důležité se zajímat, jak se v zařízení stravuje a tomu přizpůsobit jídelníček doma.

Zajistěte vašemu miminku dostatečný příjem tuků dvěma sklenkami plnotučného mléka za den. Pokud ho odmítá, nahraďte ho polotučným sýrem (max. 30 %), bílým jogurtem či mléčným dezertem s vysokým podílem tvarohu. Pozor na ochucené - bývají plné cukru a přidaných látek. Do jídelníčku dále zařaďte aspoň 2x týdně maso - střídejte červené, bílé a rybí. Pro příjem rostlinných tuků je zase vhodné máslo a rostlinné oleje - ideálně řepkový či lněný. Dítě by mělo přijímat rostlinné a živočišné tuky ve stejném poměru. Zvláštní důraz věnujte Omega 3 nenasyceným mastným kyselinám, které ovlivňují IQ, paměť, soustředění a další mozkové funkce vašeho dítěte. Jeho bohatým zdrojem jsou ryby – ať mořské (makrela, sleď, losos, sardinka) či sladkovodní (pstruh). Miminka „býložravci“ zase ocení mandle či vlašské ořechy.

Minerální látky – především vápník, železo, fosfor, jód, zinek a fluor - jsou stavebními prvky organismu. Vitamíny zase zabezpečují správné fungování všech orgánů, metabolismu a tělesných procesů. Z rozpustných ve vodě jsou nejdůležitější B (B1, B6, B9, B12) a C, z rozpustných v tucích skupiny A, D, E, a K. Dostatečný přísun těchto složek zajistíte pestrým jídelníčkem. Pokrmy připravujte na různé způsoby a využijte sezónních potravin. Vsaďte na syrovou i tepelně zpracovanou zeleninu a ovoce – batole by mělo sníst ve 3-5 porcích až 300 gramů za den. Děti mají rády jarní cibulku, pórek a petrželku, mrkev, kedlubnu, pažitku, ředkvičku, salát či špenát. Těžko stravitelnou zeleninu doporučujeme předem nastrouhat, pokrájet, případně podusit. Důležité jsou také brambory a obiloviny, nejlépe celozrnné. Zařaďte je do jídelníčku několikrát denně. Z luštěnin (aspoň 2x týdně) je pro miminko nejvhodnější červená čočka, která je lehce stravitelná a nenadýmá. Nezapomínejte také na ryby a výrobky z nich - ideálně 2x týdně. Pro dostatečný přísun sodíku začněte děťátku pokrmy opatrně solit – ale nepřehánět! Také pitný režim by měl být různorodý. Kromě mléka nabídněte miminku i neslazené ovocné čaje a šťávy či vodu.

Dostatek bílkovin je důležité pro růst kostí a svalů, jejich nadbytek ale přetěžuje dětský organismus. Batole má ideálně přijímat 1 gram na kilogram své hmotnosti. Z toho 50 – 70 % mají tvořit živočišné bílkoviny (libové maso, vnitřnosti, mléko a výrobky z něj, vejce) a zbytek rostlinné (obiloviny, luštěniny, brambory, pečivo, sója, ořechy).

Sacharidy jsou pro vaše mimčo hlavním dodavatelem energie – dají jim sílu skotačit, zajistí dobrou náladu a zlepší pozornost. Nabízejte mu 4-5x denně komplexní sacharidy - ovesné vločky, rýži, těstoviny, luštěniny, semena, med, pekárenské výrobky (nejlépe celozrnné) i ovoce (čerstvé i sušené) a zeleninu. Vyhněte se jednoduchým sacharidům – rafinovanému cukru ve sladkostech a cereáliích, umělým sladidlům a slazeným nápojům.

Příjem potravy rozdělte po pravidelných 3 hodinových intervalech. Tím zamezíte přejídání v odpoledních a večerních hodinách. Batole začne den vydatnou snídaní, která má tvořit 15 – 20 % denního přijmu. Vhodná je dětská mléčná vícezrnná kaše či obilná kaše s müsli. Nebo zkuste vsadit na celozrnný chléb se zeleninou a margarínem. Vhodnou „rychlosnídaní“ je např. neslazený jogurt. Vydatnou přesnídávkou (15 % přijmu) může být mléčná rýže, ovocný dezert či jogurt s ovocem. K obědu (35 % přijmu) dodejte dítěti bílkoviny v masu, rybách a drůbeži. Z příloh volte ty bohaté na sacharidy - brambory, těstoviny či rýži. Nezapomínejte na oblohu – čím více druhů zeleniny, tím lépe. Ke svačince (10 % přijmu) odměňte dítě mačkaným banánem či polovinou strouhaného jablíčka. Večeři (20 % přijmu) naplánujte minimálně s dvouhodinovým odstupem od spánku. Tvoří ji hlavně kombinace příloh (rýže, zelenina, těstoviny, brambory) či různé druhy kaší. V zásadě se vyhněte uzeninám. Pamatujte, že dítě jí velmi očima – miluje barevné „atraktivní“ pokrmy, proto např. „zeleninovým smajlíkem“ rozhodně neuděláte chybu.

Batole se učí v jídle samostatnosti a přebírá stravovací zvyky rodiny. Vhodným jídelníčkem mu vštípíte zásady zdravé výživy a předejdete pestré škále onemocnění.

rdet1.jpg