PROVOZ POZASTAVEN. NELZE OBJEDNÁVAT..

Objednej si novinky a
ZÍSKEJ OKAMŽITOU SLEVU 5% !!

Kategorie

Magazín

Informace

Jak vybrat autosedačku pro dítě

Autosedačky jsou kamenem úrazu. Až 33 % rodičů vozí dítě v autě bez vhodné autosedačky. Každý desátý rodič navíc neví, jak ji správně nainstalovat. Zejména v poutání tzv. vajíček se velice chybuje.

Autosedačka je přitom nezbytná ze zákona i z bezpečnosti. Pouhý bezpečnostní pás pro dospělé vede dítěti přes krk, takže se může při nárazu uškrtit. Navíc za její nepoužití hrozí mimo pokuty 2000 Kč obdržení až 4 trestných bodů.

Možná patříte mezi ty, kteří se vyhýbají autosedačce tím, že drží dítě v náručí či se s ním připoutají jedním pásem. Před těmito metodami varuje BESIP. Udržet dítě v náručí nemáte šanci, v případě společného připoutání ho zase při nárazu rozdrtíte vlastní vahou.

Využijte svých práv a nechte si před koupí autosedačku důkladně předvést, včetně názorné ukázky instalace a výměny potahů. U rozměrnější sedačky pro starší děti doporučujeme otestovat, zda do vašeho vozu bez problému pasuje. Měli byste do ní také ratolest usadit. Nechcete přeci utratit tisíce za autosedačku, která mu bude nepohodlná. Sedačka by měla mít vždy schválený typ homologace, aby nešlo o levnou napodobeninu. Tím zajistíte komfort dítěte i bezpečné uchycení sedačky.

 

Některé věci za vás ale prodejci nezařídí. Je na vás prostudovat si manuál a pustit si instruktážní video. Nebuďte jedni z mnoha rodičů, kteří nevhodnou instalací ohrozí bezpečnost dítěte.

Ačkoli pohodlí dítěte byste neměli podceňovat, volba správné třídy autosedačky je ještě důležitější. Je jich celkem pět a rozdělují se podle váhy dítěte.

  1. Třída 0 pro děti od narození do 10 kg

Takzvaná vajíčka. Jde v podstatě o speciální vaničku s polstrovaným vnitřkem, která připomíná kolébku. Dítě je v ní v pololehu, protože ještě nedokáže sedět a udržet hlavu, a v případě nárazu by si mohlo poranit krční páteř. Sedačka se upevňuje vždy proti směru jízdy, nejlépe – obzvlášť na dálnici - na pravé zadní sedadlo. Přesto po městě  spousta maminek s oblibou umisťuje vajíčka proti směru jízdy i dopředu, aby své poklady měli neustále na očích. Z hlediska zákona je to od roku 2006 v pořádku, z hlediska bezpečnosti to ale není příliš ideální. Pokud přesto riziko podstoupíte, nezapomeňte vypnout airbagy!

  1. Třída 0+ pro děti do 13 kg

Tato třída je téměř na vlas stejná s předchozí. Sedačky 0+ mohou však být ze začátku moc velké a nepohodlné, proto doporučujeme nejdříve investovat do třídy 0. Dítě připravujte opět proti směru jízdy. Automobilka Volvo doporučuje, aby děti cestovaly otočené proti směru minimálně do věku 4 let, což je již dávno v mnoha vyspělých zemích trendem.

  1. Třída I pro děti od 9 do 18 kg

Třída I je určena dětem, které již dovedou samostatně sedět. Dítě se poutá pětibodovým systémem pásů. Zajímavou alternativou je bezpečnostní pult, který při nárazu zabraňuje pohybu vpřed, a to ještě účinněji než pás. Některým dětem však pultík překáží, a v takové sedačce se navíc mohou více potit.

 

  1. Třída II pro děti od 15 do 25 kg

Tyto autosedačky většinou nemají vlastní bezpečnostní popruhový systém, proto se využívá tříbodový pásový systém pomocí pásu pro dospělé. Vždy dbejte na to, aby pás obepínal pánev a nebyl veden přes krk či ramenní kloub dítěte.

  1. Třída III pro děti od 22 do 36 kg

Typ sedaček pro naše největší maličké využívá takzvaného podsedáku, který je bez opěradel. Díky němu se dítě dostane do požadované výšky, jež umožňuje připoutání pomocí bezpečnostního pásu pro dospělé. Některé sedačky mají nastavitelnou šířku opěrky zad I sedáku a lze je naklápět

 

Mnohé autosedačky lze použit pro více tříd. Někdy ale musíte sedačku upravit, například odmontovat opěradla. Autosedačky tříd I až III bývají univerzálně nastavitelné, aby vyhovovaly rostoucímu dítěti – můžete ji tedy průběžně přizpůsobovat vašemu potomkovi. Odborníci také doporučují sedačky s vyztuženými zády.

Autosedačku lze upevnit bezpečnostními pásy či  systémem ISOFIX. Jde o speciální kotevní body, díky nímž je autosedačka v dolní části přímo spojena s rámem vozu. To zajistí její vyšší stabilitu a menší riziko poranění při nehodě. Většina vozů vyrobených za posledních 10 let je vybavena systémem ISOFIX. Montáž takové sedačky opravdu není žádná věda a 94 % rodičů ji zvládá na výbornou. Některé však odradí vyšší hmotnost a cena: Takové autosedačky bývají o několik tisíc korun dražší. Systém také značně komplikuje manipulaci se sedačkou. Proto maminky, které denně střídají auta, mohou vidět ISOFIX jako nepraktický. Smutné také je, že některé ISOFIX sedačky si nerozumí s pásem používaným dospělými, nejsou tedy tak flexibilní.

U autosedaček třídy I, II a III se na zvýšení bezpečnosti podílí také systém top tether. Jedná se o popruh vedoucí od horní části sedačky, který se uchycuje buď do bodů umístěných na zadní straně sedadla, či na dně kufru, případně na stropě v zavazadlovém prostoru. Pro vysokou efektivitu zajistěte, aby byl top tehter maximálně napnutý. Kamenem úrazu jsou takové vozy, kde je hlavová opěrka součástí sedadla. V těchto případech při nárazu nejspíše top tether sklouzne, a horní část autosedačky tak nebude upevněna.

Zajímavou vychytávkou, zejména na dlouhé cesty, jsou Seat Pets - zvířátka na pásy. Tito roztomilí drobečkové zajistí, že vaše děťátko pásy neškrtí. Navíc ho i zabaví, což mnohé maminky ocení. A jakému dítěti by se nechtělo složit hlavu na měkkém zvířátku? Pokud byste dala všechno za to, aby se váš neposeda v autě uklidníl, článek Jak se nezbláznit s dítětem v autě je přesně pro vás.

Na trhu existuje i méně známý shuttle systém, kdy lze autosedačku připevnit do kočárku. Odborníci ale kritizují, že při částem používání může poškozovat záda dítěte. Děti by v takové sedačce měly trávit co nejméně času.

Samotný podsedák je vhodný až pro děti nad 36 kg váhy a od 150 cm výšky. Jeho nákup ale doporučujeme co nejdéle pozdržet. Zdaleka není tak bezpečný jako autosedačka, ledaže by váš vůz byl vybaven komplexním systémem airbagů, které ochrání jeho hlavu i bok. Pokud navíc děťátko na podsedáku usne, přirozeně se různé zkroutí, což v případě nárazu představuje velké riziko. Podsedáky navíc nemusí vždy pasovat na přední sedadlo a při prudkém brždění se může dítě přiškrtit pásem.

 

Trh nabízí pestré množství autosedaček. Vašimi hlavními kritérii při výběru by měla být jednoduchá manipulace, snadné čištění i údržba a také homologace. Nejdříve umístěte vajíčko s kojencem dozadu proti směru jízdy. Až vás drobeček vyroste, může se posadit do autosedačky na nejbezpečnější místo, tedy za sedadlo spolujezdce. Staňte se jedním z řidičů, kteří vozí své děti bezpečně.