PROVOZ POZASTAVEN. NELZE OBJEDNÁVAT..

Objednej si novinky a
ZÍSKEJ OKAMŽITOU SLEVU 5% !!

Kategorie

Magazín

Informace

Top 10 rad pro kojení odsávačkou mléka

kojeniAť jste se pro kojení odsávačkou rozhodla ze zdravotních důvodů, kvůli předpokládané úspoře času nebo zkrátka proto, že „normálně to nešlo“, přinášíme 10 ověřených rad, které vám tento alternativní přístup zaručeně usnadní.Kojení odsávačkou má svá pro a proti. S jeho praktikováním přijdete o kontakt prsa s dítětem a jistý druh emocionálního prožitku, který skýtalo. Na druhou stranu, pokud vám běžné kojení nešlo, zřejmě vám nic z toho chybět nebude. Stres z kojení lehce nahradíte láskou a větším klidem, které vaše miminko zaručeně ocení víc, než žmoulání bradavky.

 

Tady je 10 rad, které byste měla znát. Ať se ke kojení odsávačkou teprve chystáte, anebo jej již praktikujete.

Rady pro ty, které odsávačkou mléka ještě nekojí
Vyberte si správný typ odsávačky. Na trhu jsou k dostání odsávačky manuální i elektrické. Nechcete-li aspirovat na kulturistku, pro dlouhodobé odsávání mléka je rozhodně vhodnější odsávačka elektrická.
Jednofázová či dvoufázová? Jedná se o druh elektrické odsávačky. Jednofázová je taková, která mléko z prsa odsává okamžitě. Dvoufázová je v tomto ohledu k prsní tkáni citlivější, a proto také více vhodná pro dlouhodobé kojení odsáváním. První fáze odsávání je přípravná, podporující stimulaci mléka v prsu. Teprve po ní nastává druhá fáze, odsávací.
Připravte si více druhů lahviček. Dítěti je třeba odsáté mléko podat lahvičkou. Nikde ovšem není zaručeno, že právě vaše lahvička (a její dudlík), bude miminku vyhovovat. Možné to je, ale raději počítejte s tím, že vyzkoušíte 2-3 druhy lahví, než si dítě vybere.
Ohřívačka mléka není potřeba. Také jste uvažovala nad její koupí? Pak si své finance raději uspořte. Ohřívačku mléka lze skvěle nahradit teplou vodní lázní nebo mikrovlnkou. Ta také zahřeje mléko uchované v ledničce nejrychleji.
Neohřívejte mléko na více než 45°C. Od této teploty dochází ke znehodnocení obsažených živin, a proto by mléko touto teplotou nemělo projít. Ale pokud k tomu někdy dojde, nic se neděje – důležité pouze je, aby k tomu nedocházelo pravidelně.
Rady pro ty, které odsávačkou mléka pravidelně kojí
Nepodceňujte intervaly odsávání. S odsávačkou mléka můžete lehce sklouznout k prodlužování doby mezi kojením (např. máte-li hodně mléka). Za čas může ovšem mléka ubývat. Intervaly odsávání by měly být takové, aby vždy pokryly potřebu mléka dítětem.
Nezapomínejte na bradavky. I když se to při kojení odsávačkou nezdá, vtahování bradavky je dlouhodobě zatěžující. O tkáň bradavek by měla proto žena pečovat a po každém odsání bradavky promazat – obdobně jako při běžném kojení.
Po nemoci odsávejte častěji. Onemocněla jste? Pak je pravděpodobné, že krátce po uzdravení odsajete méně mléka, než jste zvyklá. Neobávejte se, je to přirozené. Pouze začněte odsávat častěji. Tím se produkce mléka podpoří a za 3-4 dny by při dobrém zdravotním stavu měla být opět „v normálu“.
Praskliny v bradavce konzultujte s lékařem. Při nedostatečné péči o bradavku a zvýšené četnosti odsávání (např. po nemoci) se po dlouhodobém odsávání mohou objevit ve tkáni bradavky nepříjemné praskliny, které se s každým odsáváním zvětšují. Na nic nečekejte a vyhledejte lékaře, který předepíše hojivou mast.
Chcete skončit? Neodsávejte na doraz. Při ukončení kojení neprotahujte jen intervaly odsávání, ale při každém odsávání odsajte jen část mléka (do úlevy), nikoliv všechno.

Kojení pomocí odsávačky mléka je praktický způsob, jak dát svému dítěti to nejlepší – mateřské mléko, a to i přes to, že běžný způsob kojení selhal. Přistoupíte-li k němu bez obav, poskytnete miminku nejen nezbytnou výživu, ale také klid a jistotu, kterou z vás vycítí. A kterou v kojeneckém období spolu s vaší láskou potřebuje nejvíce.