PROVOZ POZASTAVEN. NELZE OBJEDNÁVAT..

Objednej si novinky a
ZÍSKEJ OKAMŽITOU SLEVU 5% !!

Kategorie

Magazín

Informace

Je vegetariánství vhodné pro malé děti ?

 

V dnešní době mnoho mladých párů začíná zastávat různé alternativní směry výživy. Činí tak hlavně z náboženských, ekonomických, ekologických a filozofických důvodů. Jako novopečené maminky a tátové často chtějí své maličké stravovat stejným způsobem, nejčastěji vegetariánsky či vegansky. Co to ale obnáší? Jaká jsou rizika? A nevystavují tím předškoláka sociálním tlakům?

 

Valná většina odborníků se shoduje v tom, že o praktikování alternativního stravování lze uvažovat až od 1. roku. Bouřlivý vývoj a růst kojenců totiž vyžaduje dostatek bílkovin a železa. Přestože je mateřské mléko velmi výživné, půlroční děťátko již potřebuje více pestrou stravu. Od 7. měsíce by proto mělo dostávat 1 polévkovou lžíci rozmixovaného masa denně. Nejčastěji se podává jako součást zeleninových příkrmů. Tuto dávku lze podstatně snížit některými mléčnými výrobky. Ideální je kefír, na něm si děti skutečně pochutnají, či jogurty bez příchutě - řecké, smetanové, neslazené a bio. Nakupujte však pouze kvalitní značky a čtěte pozorně složení – nechcete přeci do děťátka cpát směs želatiny a škrobu. Dalším alternativním zdrojem bílkovin jsou vajíčka. Protože některým kojencům mohou vyvolat alergické reakce, doporučujeme nejdříve do příkrmů přidávat pouze žloutek. Alergie na bílek postupně vymizí a na prvním roce už můžete zamíchat vajíčko celé. Některé potraviny obsahují bílkovin až příliš. Protože kojenec nemá být kulturistou, vynechte sóju a tvaroh. Do 9. měsíce je nevhodný také sýr.

Jednoroční batole má potřebu bílkovin už výrazně nižší. Zastánci vegetariánství se shodují, že od tohoto věku jsou pro dítě živočišné bílkoviny zbytečné, ne-li škodlivé. Podle některých autorů dostávají v České republice batolata denně až 3x více bílkovin, než je doporučovaná dávka. Jejich přemíra může poškodit játra a ledviny a zanést organismus dusíkatými látkami. Batoleti stačí 2,5 gramů na kilogram tělesné hmotnosti. Vynechání masa je tedy prospěšné a bezpečné, pokud dítě má i jiné zdroje bílkovin.

 Maso však obsahuje i významné železo. To lze nahradit hlavně obilovinami - žito, jáhly či oves - a luštěninami – čočka (pro děti nejlépe červená), fazole, cizrna či hrášek. Lékaři zde ale bijí na poplach kvůli vysokému obsahu těžko stravitelné vlákniny. Proto musíte jídelníček doplnit denní dávkou zeleniny, hlavně brokolicí, zelím, fenyklem a černým kořenem. Vhod přijdou i borůvky.

Stejně dobře lze nahradit i ostatní složky potravy. Například důležité Omega 3 mastné kyseliny – běžně získávané z ryb - najdeme v lisovaných panenských olejích (např. olivový, sezamový nebo konopný) a lněných semínkách.

Rodiče vegani musí svému potomkovi zajistit také dostatek vápníku. Jeho bohatým zdrojem jsou ořechy, různá semínka, tofu a tmavá zelená zelenina. Pro kojence také doporučujeme mandle ve formě krému.

V České republice dnes není problém najít dostatek potravin, které nahradí látky obsažené v mase. Rodiče si však musí uvědomit, že vegetariánská strava dítěte vyžaduje více než jen nekupovat maso. Mladý organismus potřebuje dostatek látek pro svůj správný růst a vývoj. Ten zajistíme racionálním poměrem všech složek potravy. Pokud nemáte zájem se vzdělávat v oblasti výživy, stravujte dítě raději obecně doporučovaným způsobem. Vegetariánství mohou zavádět rodiče, kterým nevadí investovat čas a peníze do přípravy pokrmů a důkladné plánování dětského jídelníčku. Výzkumy ale dokazují, že jejich snaha se vyplatí. Děti vegetariánů mají v těle méně toxických látek, lépe odolávají nemocem a jsou štíhlejší.

Ačkoli se situace zlepšuje, vegetariánské stravování dětí část české společnosti stále odsuzuje. Rodiče se mohou setkat s kritikou ze strany sousedů, učitelek ve školce i lékařů. Dalším nebezpečím je sociální izolace od ostatních dětí. Pokud dítěti striktně zakazujete maso, zmrzliny a neveganské sladkosti, můžete mu přivodit problémy v kolektivu. Musíte přijmout, že nad děťátkem nemůžete mít věčně kontrolu a je pouze na něm, zda se rozhodne v alternativním stravování pokračovat, nebo ho zanechá.

 

Vegetariánské stravování dítěte představuje v každém vývojovém období velkou výzvu. Od rodičů vyžaduje znalosti, mnoho času a ochotu snášet narážky okolí. Pokud je ale správně aplikováno, pozitivně se odrazí na jeho celkovém zdraví.

                                     

Doporučení na závěr:

Pokud se pro alternativní stravování rozhodnete, doporučujeme alespoň dvakrát ročně docházet s dítětem na odběr krve. To vám dá okamžitou zpětnou vazbu, zda ve výživě děláte chybu, a jak případně jídelníček poupravit.