PROVOZ POZASTAVEN. NELZE OBJEDNÁVAT..

Objednej si novinky a
ZÍSKEJ OKAMŽITOU SLEVU 5% !!

Kategorie

Magazín

Informace

Poruchy spánku u dětí: Příčiny a léčba

Spánkové potíže dnes trápí až 30 % dětí a dospívajících. Laik by řekl, že nevyspalé dítě bude připomínat chodící mrtvolu. Poruchy spánku se přitom často projevují naopak hyperaktivitou a impulzivitou, nebo naopak plačtivostí a úzkosti. Dalšími projevy mohou být podrážděnost a emoční labilita. zhoršuje se fungování paměti, rychlost reakcí, schopnosti abstrakce, řešení problémů a plánování, ale také rozhodování a soustředění. Je jasné, že takové dítě nemůže být ve škole zrovna premiant a doma s nim také nebude řeč.Zjistěte proto, jak poruchám spánku účinně předcházet, a popřípadě jak je řešit.

V novorozeneckém věku se poruchy spánku vyskytují ojediněle, pouze rodiče mívají zkreslenou představu o průběhu spánku jejich drobečka. Mnoho užitečných informací o spánkovém rytmu miminka, jak odstranit menší spánkové vady a nastavit zdravý režim spánku se dozvíte v článku Jak řešit špatný spánek miminka.

Porucha z naučených asociací při usínání

Tato porucha se nejčastěji objevuje u kojenců, kdy miminko usne jen za určitých podmínek: Při krmení, houpání nebo zkrátka ve vaší přítomnosti. Nejsou-li požadavky splněny, dítě do nejhlubší noci „počítá ovečky“. Pokud přeci jen usne, každou chvíli se budí a je neklidné. K odstranění této vady opět postačí úprava spánkového režimu a prostředí, ve kterém kojenec spí.

 

Nespavost

Stejné řešení má i nespavost – alespoň v případech, kdy je na vině zanedbání spánkových rituálů. Příčinou nespavosti může být i stres a starosti, méně častěji hluk, světlo, příliš mnoho tekutin před spaním, spánková apnoe nebo jiná nemoc. Nespavost – ať už neschopnost usnout nebo časté probouzení – lze většinou vyřešit bez lékaře. Postarejte se, aby vaše malé přes den příliš nespalo. Pokud vám připadá v posteli ustrašené, snažte se ho uklidnit: Přečtěte mu pohádku a ujistěte ho, že mu budete v noci nablízku. Pusťte mu potichu jeho oblíbenou hudbu a nechtě svítit noční lampičku. Pokud to nestačí, zajděte si pro pomoc do lékárny. Lékárník vám může bez předpisu prodat některé bylinné preparáty, pro malé děti ve formě čajových směsí s obsahem meduňky, mučenky a kozlíku. Zapomeňte na uklidňující sirupy, jsou to jen náhražky. Raději vyzkoušejte bylinné koupele nebo aromaterapii. K medikamentům sahá lékař až ve chvíli, kdy předchozí postupy selhávají nebo trpí-li dítě depresí, úzkostí, nočním pomočováním či poruchami chování.

Noční můry

Další častou poruchou spánku jsou noční můry, které postihují až 10-15% dětí nejčastěji od 3 do 6 let. Jde o děsivé sny, které dítě vytáhnou z říše spánku do reality. Nejčastěji se objevují v druhé třetině noci – v době nejvíce intenzivního snění. Po probuzení bývá dítě vyděšené, rychle dýchá nebo dokonce pláče. Jeho noční můry byste neměla ignorovat. Pobídněte ho, ať vám o nich vypráví. Pokud ale nechce, nechte ho - ještě byste zhoršila jeho problematické usínání. V každémpřípaděho ujistěte, že mu nic zlého nehrozí. Pomůže mu také držení za ruku. Až se uklidní, pokuste se ho opět uspat. Aby spalo klidněji, opět vám doporučujeme nechat svítit noční lampičku. Ve vážnějších případech – například pokud nočním můrám předcházela traumatizující událost – se uplatňuje léčba psychoterapií.

 

Noční děsy

Noční děsy jsou vážnější než noční můry, naštěstí ale postihují jen 3 % děti. V největším ohrožení jsou ti ve věku od 2 do 5 let.

Objevují se v době, když je dítě částečně probuzené nebo při přechodu z hlubokého spánku do lehkého. Nejčastěji se tedy vyskytují jednu až tři hodiny poté, co usnulo. Noční děsy jdou ruku v ruce s náměsíčností. Dítě se v polospánku posadí, vypadá ustrašeně nebo zmateně a hlasitě pláče. Často se dá do křiku, kope, hází sebou a zděšení vidíte po celém jeho těle: Potí se, chvěje se a ztěžka dýchá. Občas nepřítomně zírá před sebe, nepoznává a odstrkuje vás, když se ho snažíte uklidnit; jindy chce dokonce utéct z místnosti. Některé noční děsy odezní do pár minutek, ty nejdelší se dítěte drží celou tři čtvrtě hodinu.

Tyto stavy mají pestré příčiny. Může jít o banalitu: Například těžká přikrývka, nevyvětraná místnost, měsíční světloči plný močový měchýř. Jindy za nimi stojí nepříjemné denní zážitky nebo citové nejistoty (šikana, špatné klima v rodině apod.).

Jakmile děs odezní, dítě většinou opět usne a ráno má vygumováno, co se stalo.Noční děsyho sice pořádně polekají, ale nic jiného mu nezpůsobí. Nelze se jich zbavit, mizí sami obvykle kolem 14. roku. Až vaše děťátko zažije noční děs, nepanikařte. Nesnažte se ho probudit, a pokud utíká z postele, jemně ho přidržte. Zanedlouho se uklidní a opět upadne do spánku. Hlídá-li vaše dítě někdo jiný, poučte ho, jak se má zachovat, kdyby prožilo noční děs. Pokud má noční děsy „na denním pořádku“, poraďte se s lékařem. Jejich četnost se můžeme pokusit snížit tím, že dáme děťátko spát častěji přes den. Tím mu snížíme potřebu hlubokého spánku, ve kterém na něj noční děsy číhají.

 

Náměsíčnost

Klasický scénář: Dítě vyleze z postele a chodí po místnosti. Občas dovede být originální, například se oblékne, a dokonce si i hraje s hračkami; a to vše ve spánku. Seznamte se s náměsíčností.

Náměsíčnost bývá v rodině dědičná. Stejně jako u nočních děsů, nejčastěji k ní dochází v hlubokém spánku. Při svých nočních toulkách dítě vidí, co mu stojí v cestě. Když na něj promluvíte, neodpoví, nebo jen velmi stručně. Nesnažte se ho probudit. Pokud se nebude mít k návratu do postele, odveďte ho tam sami. Nakonec znovu usne. Trpí-li vaše dítě náměsíčností, nezapomeňte řádně zabezpečit okolí - především zamknout okna a dveře. Dítě by také nemělo spát v patrové posteli, ze které může spadnout.

 

Spánková apnoe

Chrápe vaše dítě při spánku a obtížně dýchá? Možná ho trápí spánková apnoe. Jedná se o přerušení dýchání ve spánku na nejméně 20 sekund. Mnohdy za tím stojí zvětšené krční nebo nosní mandle, nadváha či zúžení horních cest dýchacích, což obezitu doprovází. Ojediněle je příčinou spánkové apnoe špatná regulace dýchání z mozku. Nemocné dítě bývá rozmrzelé, bez apetitu a „denní spáč“. V noci se často pomočuje a ráno ho bolí hlava. Apnoe nejčastěji postihuje nedonošené kojence, jelikož ještě nemají plně vyvinutou část mozku, která ovládá dýchání. Tato porucha není celoživotní, v dospělosti obvykle vymizí. Pokud dítě zažívá časté epizody apnoe, raději vyhledejte doktora. Léčba závisí na příčině. Většinou je třeba odstranit zvětšené nosní nebo krční mandle, sledovat dýchání, popřípadě ho usnadnit pomocí ventilátoru.